HABERLER

Yayın Tarihi

04.05.2023


Okunma

147 defa okundu


Paylaş


Diğer Haberler

BÖLGEMİZ 14. OLAĞAN GENEL KURUL TOPLANTISI YAPILDI.


  • YER ALTI ELEKTRİK DAĞITIM ŞEBEKESİ YATIRIMI BAŞLIYOR.

Mustafakemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi (MKP OSB) 14.Olağan Genel Kurul Toplantısı 3 Mayıs Çarşamba günü yapıldı. MKP Ticaret ve Sanayi Odası Toplantı Salonunda yapılan mali genel kurulda Divan Başkanlığını Cevdet Çağal, üyeliği Mehmet Caner Dink yaptı. Seçimsiz genel kurulda 2022 yılı faaliyetleri görüşüldü ve 2023 yılı çalışma programı ile bütçesi kabul edildi. OSB’nin 2023 yılı gider ve yatırım bütçesi toplamı 596 milyon 748 bin lira oldu.

 

ENERJİDE DAHA İYİ NOKTAYA GELİNECEK

1990 yılında 60 hektar alanda kurulan MKP OSB’de günümüzde 307 hektar alanda 44 firma faaliyet gösteriyor ve 2.500 kişiye istihdam sağlanıyor.

Genel kuruldan toplamda sekiz etap halinde yapılması planlanan, birinci ve ikinci etabı tamamlanan elektrik dağıtım sisteminin etaplar halinde yer altına alınması kararı çıktı. Böylece kayıp-kaçak oranları düşecek, elektrik enerjisi arıza sayıları azalacak, firmalara daha temiz ve istikrarlı enerji temin edilecek.  Aynı zamanda OSB’nin bulunduğu lokasyonda göçmen kuşlarının geçiş alanı olması nedeniyle havai hattın yeraltına alınmasıyla kuş ölümleri ve ortaya çıkardığı arızalar ortadan kalktı. Bu konuda bölgede 2023 yılı içinde 8 milyon liralık yatırım öngörülüyor.

MKP OSB Genel Kurulunda ayrıca 2023 yılı içinde OSB’nin genişlemesi, yeni yatırımcıların işletmelerini devreye alması ve gelecek dönemdeki yatırımlarda gözönünde bulundurularak bölgeye elektrik temini için gerekli kamulaştırmaları yapma, yol ulaşım yatırımlarını devam ettirme, atık su arıtma tesisinde kapasite artışı nedeniyle yeni yatırım yapma gibi kararlar oybirliği ile alındı. 

 

KALIN: FAAL FİRMA SAYIMIZIN ARTMASINI İSTİYORUZ

MKP OSB Yönetim Kurulu Başkanı Levent Kalın, elektrik, doğalgaz, su, atık su arıtma tesisi, ulaşım gibi alt yapı yatırımlarında daha çağdaş ve kaliteli hizmet sunmak için çaba gösterdiklerini belirterek, “Elektrik enerjisinde havai hatları yer altına alma projemiz de bu kapsamda firmalarımıza fayda sağlayacaktır. Biz sanayi için uygun bir alt yapı oluştururken, genel ekonomik tablo ile doğru orantılı olan yatırım ikliminin de iyileşmesi ile Bölgemizde  faal firma sayımızın artması ve doluluk oranının yükselmesi en büyük dileğimiz” şeklinde konuştu.